• Nasz patron

• Budynek naszej szkoły stoi w miejscu, gdzie we wrześniu 1939 roku żołnierze 21 Pułku Piechoty "Dzieci Warszawy" toczyli walki z niemieckim okupantem.
      12 marca 1981 roku pani dyrektor T. Ludwig wystąpiła do Kuratorium Oświaty i Wychowania o nadanie szkole imienia Pułków Piechoty "Dzieci Warszawy". Dwa miesiące później - 20 maja kuratorium wyraziło zgodę. Uroczystość nadania imienia miała odbyć się na przełomie lat 81/82. Termin jednak przesunięto ze względu na wprowadzenie w Polsce stanu wojennego. Ostatecznie uroczystość odbyła się 7 maja 1982 roku. Od tej pory ten dzień jest świętem naszej szkoły. Honorowymi gośćmi tej uroczystości byli członkowie Klubu kombatantów 21 Pułku Piechoty "Dzieci Warszawy" z majorem Eugeniuszem Pokrowskim. Pan major przekazał szkole na ręce pani dyrektor T. Ludwig sztandar. Uczniowie złożyli na Sztandar ślubowanie następującej treści:
      "My młodzież szkolna, przyjmując ten sztandar przyrzekamy bronić Jego honoru. Ślubujemy gorliwą nauką i pracą służyć Ojczyźnie tak wiernie, jak służyli Jej żołnierze Pułków Piechoty "Dzieci Warszawy". Przyrzekamy być prawymi obywatelami, wytrwale budując przyszłość naszej Ojczyzny - Polski Ludowej"
       Żołnierze 21 pułku Piechoty utrzymują stały i serdeczny kontakt z dyrekcją z nauczycielami i uczniami naszej szkoły. Abyśmy mogli dobrze poznać bohaterskie czyny naszego patrona, nasi uczniowie co roku udają się w historyczną podróż szlakiem bojowym 21 Pułku Piechoty. Spotkania w miejscach bitew pod Uniszkami Zawadzkimi, Ciechanowem, Czernicami Borowymi, to niezapomniana, żywa lekcja historii dla nas, a dla bohaterów tych walk - lekcja wspomnień, wzruszeń, o czym zawsze opowiadają goszcząc w naszej szkole.

Symbolem bohaterskich walk o Grochów jest pomnik - głaz przy ulicy Grenadierów. Jesteśmy dumni, że to właśnie my - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 120 - opiekujemy się tym szczególnym dla nas miejscem pamięci narodowej.
      Co roku w rocznicę ważnych wydarzeń pod pomnikiem pochyla się sztandar naszej szkoły, płoną znicze. Składamy kwiaty, oddając hołd tym, co polegli w obronie naszej Ojczyzny.
      22 kwietnia 2002 roku Rada Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa, na ręce pani dyrektor Jadwigi Goralskiej, złożyła Złoty Medal Miejsc Pamięci Narodowej.