„Podejmując nowe wyzwania,
          odkrywamy w sobie umiejętności,
          których istnienia nigdy nie podejrzewaliśmy.”

Les Brown

Szkoła Podstawowa nr 120 z Oddziałami Integracyjnymi
          im. Pułków Piechoty „Dzieci Warszawy” w Warszawie
          to szkoła otwarta na różnorodność.

Priorytetem i najważniejszym zadaniem naszej szkoły jest podejmowanie działań pedagogicznych, które przygotują uczniów do samodzielnego i odpowiedzialnego życia. W centrum naszego zainteresowania jest postawiony uczeń oraz to, jaką wiedzę, umiejętności i postawy powinna kształcić szkoła, aby przygotować go do dorosłego życia w świecie, którego nie jesteśmy w stanie przewidzieć i rozmaitych ról, które będzie w nim odgrywać. Nasza szkoła pielęgnuje tożsamość narodową przy podkreślaniu zalet płynących z różnorodności jednostki. Rozwijamy u dzieci ciekawość świata, tolerancję, szacunek, kreatywność, odpowiedzialność i obowiązkowość. Odkrywamy zdolności oraz wyrównujemy szanse, by każdy uczeń mógł odnieść sukces. Wspieramy rodziców w wychowywaniu dzieci.

Baza szkoły:

Budynek szkoły dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, gdyż wyposażony jest w podjazdy dla wózków inwalidzkich, windę osobową, toaletę dla osób niepełnosprawnych z podnośnikiem.

W szkole, na każdym poziomie nauczania, zorganizowane są oddziały ogólne i integracyjne. Szkoła pracuje w systemie jednozmianowym.

Świetlica szkolna organizuje opiekę dla uczniów, głównie klas młodszych, w godzinach 700 – 1730. Ponadto oferuje zajęcia ruchowe, plastyczne, techniczne, a także pomoc w odrabianiu prac domowych.

Funkcjonuje gabinet pomocy przedlekarskiej.

Dzieci mogą korzystać z dwudaniowych obiadów przygotowywanych na miejscu, wydawanych w szkolnej stołówce. Uczniowie klas I-V objęci są programami "Warzywa i owoce" oraz "Mleko w szkole", w ramach których otrzymują kilka razy w tygodniu mleko oraz świeże warzywa i owoce.

W 2019 r. wprowadziliśmy dziennik elektroniczny. Funkcjonuje wideodomofon i monitoring wizyjny.

Szkoła posiada 23 sale lekcyjne wyposażone w meble dostosowane do wzrostu dziecka, w każdej znajduje się komputer i projektor multimedialny, dwie bardzo dobrze wyposażone pracownie komputerowe z 18 i 20 stanowiskami komputerowymi z dostępem do szybkiego i bezpiecznego Internetu, bibliotekę z Multimedialnym Centrum Internetowym, salę integracji sensorycznej, salę doświadczania świata, gabinet terapii pedagogicznej, logopedycznej, psychologicznej. Korzystamy z dobrze doposażonego zaplecza sportowego: sali gimnastycznej, sali pingpongowej, nowoczesnego boiska do piłki nożnej, ręcznej, koszykówki, siatkówki, bieżni i placu zabaw.

Kadrę pedagogiczną stanowią doświadczeni i dobrze wykształceni pedagodzy. Są wśród nas również trenerzy, instruktorzy, osoby doceniane i nagradzane na różnych polach. Wszyscy nauczyciele wykorzystują pomoce multimedialne w pracy zawodowej. Sale są wyposażone w sprzęt audiowizualny i tablice interaktywne, co znacznie uatrakcyjnia i podnosi efektywność nauczania. Nauczyciele stale podnoszą swoje kompetencje, realizują innowacje pedagogiczne, zajęcia rozwijające uzdolnienia i zainteresowania uczniów.

Zatrudnieni specjaliści prowadzą różnego rodzaju zajęcia wspomagające rozwój uczniów: terapię logopedyczną, terapię pedagogiczną, terapię psychologiczną, socjoterapię, TUS, terapię ręki, terapię integracji sensorycznej, rewalidacje indywidualną.

W szkole prężnie działają organizacje uczniowskie: Wolontariat i Samorząd.

Współpracujemy z wieloma instytucjami wspierającymi pracę szkoły. Realizujemy wspólnie różne projekty i programy profilaktyczne, wychowawcze, ekologiczne, promujące zdrowy styl życia. Bierzemy udział w projektach unijnych. Nasi uczniowie uczestniczą w licznych konkursach ogólnopolskich i dzielnicowych.

Uzyskane tytuły i certyfikaty:

• Szkoła z klasą” 2003 r.,
          • Szkoła Odkrywców Talentów” 2012 r.,
          • Bezpieczna szkoła” 2012 r.,
          • WARS i SAWA” - Certyfikat Szkoły Wspierającej Uzdolnionych 2013 r.,
          • Szkoła z pomysłem na KULTURĘ” 2014 r.,
          • Szkoła promująca zdrowie” 2016 r.,
          • Szkoła w koronie” 2017 r.,
          • Innowacyjna szkoła” 2017 r.,
          • Szkoła otwarta na wielokulturowość” 2018 r.,
          • Bezpieczna placówka oświatowa” 2019 r.

W okresie ferii zimowych i ferii letnich w szkole organizowane są akcje "Lato w Mieście" oraz "Zima w Mieście".

Tradycje szkolne:

• pasowanie na ucznia,
          • zaprzysiężenie Samorządu Uczniowskiego,
          • akademie z okazji świąt państwowych,
          • jasełka czy kolędowanie,
          • wydarzenia szkolne, np. dzień kropki, dzień życzliwości, dzień języka ojczystego, dzień języków obcych, dzień liczby π,
          • święto szkoły,
          • Międzyborska Olimpiada Dzieci,
          • festyn (piknik) rodzinny.

Zapewniamy:

• przyjazną atmosferę i bezpieczeństwo;
          • indywidualne podejście do każdego dziecka;
          • wysoki poziom nauczania skierowany na rozwój każdego dziecka;
          • wykształconą i doświadczoną kadrę pedagogiczną;
          • dobrze wyposażoną szkołę i dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych;
          • możliwość udziału w różnego rodzaju projektach, programach i konkursach;
          • bardzo szeroką ofertę bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych;
          • pomoc specjalistów i terapeutów;
          • naukę języków obcych;
          • opiekę pielęgniarki szkolnej;
          • opiekę w świetlicy szkolnej w godz. 700 - 1730;
          • własną kuchnię i stołówkę szkolną.