• Cele, zadania i działania wolontariatu

1.      Szkoła organizuje i realizuje działania w zakresie wolontariatu w celu zapoznawania uczniów z ideą wolontariatu jaką jest dobrowolna i bezinteresowna pomoc innym.

2.      Zadaniem organizacji i realizacji działań w zakresie wolontariatu jest rozwijanie                   u uczniów postawy życzliwości i otwartości na potrzeby innych oraz budowania empatii, wykonywania prac na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej.

3.      Cele wolontariatu:

a)      uwrażliwienie dzieci na krzywdę i potrzeby innych;

b)      kształtowanie charakteru, ćwiczenie cierpliwości i opanowywanie emocji;

c)      przyjmowanie odpowiedzialności za siebie i innych;

d)      odnajdywanie w sobie energii potrzebnej do pomocy innym;

e)      rozwijanie umiejętności pracy w grupie;

f)       rozwijanie kreatywności i zaradności;

g)      diagnozowanie potrzeb w otoczeniu szkoły i środowisku lokalnym;

h)      wspieranie ciekawych inicjatyw dzieci i młodzieży szkolnej;

i)       promowanie wolontariatu.

4.      Cele i zadania z zakresu wolontariatu szkoła realizuje poprzez organizację koleżeńskiej pomocy uczniowskiej na terenie szkoły oraz przedszkoli lub poprzez koordynowanie udziału uczniów w działaniach organizacji pozarządowychi instytucji.

5.      Działania uczniów z zakresu wolontariatu organizuje wychowawca oddziału lub inny nauczyciel w uzgodnieniu z rodzicami.

6.      Dla uczniów klas IV-VIII szkoła dodatkowo organizuje zajęcia pozalekcyjne umożliwiające aktywność społeczną w formie wolontariatu.

7.      Udział uczniów w działaniach z zakresu wolontariatu organizowanych przez szkołę odbywa się pod nadzorem nauczycieli.

Plan pracy wolontariatu w roku szkolnym 2022/2023

Działalność edukacyjna:

- spotkania z wolontariuszami;

- wyjścia i spotkania integrujące zespół wolontariuszy;

- dla najmłodszych, pokazy i nauka udzielania Pierwszej Pomocy;

- Centrum Edukacji Obywatelskiej - warsztaty dla uczniów „Ochotnicy warszawscy”;

- działanie w obszarze pomocy koleżeńskiej (pomoc w odrabianiu lekcji, przesyłanie prezentacji w przypadku nauki zdalnej);

- warsztaty plastyczne „Wolontariusz”;

- działania edukacyjne dla klas 1-3;

- udział w X dzielnicowym Dniu Wolontariusza.

Działania charytatywne:

- udział w akcjach charytatywnych, festynach dobroczynnych;

- udział w akcji „Pola Nadziei” – Ośrodek Hospicjum Domowe (etap II);

- kontynuacja udziału w Ogólnopolskiej Kampanii Edukacyjno-Charytatywnej „Wrzuć tusz do paki i dokarmiaj zwierzaki” (etap III);

- udział w akcji „Pełna miska dla schroniska” (schronisko w Zielonce);

- udział w akcjach charytatywnych stosownie do zaistniałych potrzeb.

Współpracujemy z:

Dom Dziecka nr 4 przy ul. Łukowskiej

Schronisko dla zwierząt w Celestynowie

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Ośrodek Hospicjum Domowe przy ul. Tykocińskiej

Towarzystwo Rozwijania Aktywności Dzieci „Szansa”

Rozwój osobisty wolontariuszy:

- możliwość udziału w szkoleniach organizowanych w Centrum Wolontariatu i Centrum Edukacji Obywatelskiej;

- wymiana doświadczeń między wolontariuszami, w celu wzbogacenia i doskonalenia własnego warsztatu pracy;

- warsztaty w wolontariuszami.